به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از مهر، آزمون سراسری سال ۱۴۰۱ برای پذیرش در رشته‌های با آزمون در دوره‌های روزانه، نوبت دوم (شبانه)، نیمه‌حضوری، مجازی، پردیس خودگردان دانشگاه‌ها و مؤسسات‌ آموزش‌ عالی، دانشگاه‌ پیام‌نور و مؤسسات‌ آموزش‌ عالی‌ غیرانتفاعی‌ و غیردولتی‌ و همچنین رشته‌های تحصیلی با آزمون دانشگاه آزاد اسلامی برگزار می‌شود
ثبت‌نام و شرکت در آزمون سراسری سال ۱۴۰۱ از امروز یکشنبه ۱۰ بهمن ماه‌ ۱۴۰۰ منحصراً از طریق پایگاه اطلاع‌رسانی سازمان سنجش به نشانی: www.sanjesh.org آغاز می‌شود و در روز یکشنبه ۱۷ بهمن ماه‌ ۱۴۰۰ پایان می‌پذیرد.

متقاضیان واجد شرایط می‌توانند در مهلت مقرر برای شرکت در آزمون سراسری سال ۱۴۰۱ ثبت‌نام کنند.

الف) تکالیف متقاضیان برای شرکت در آزمون:

متقاضی شرکت در آزمون باید یکایک اقدامات زیر را به موقع‌ و در مهلت‌ مقرر انجام‌ دهد.

۱. مطالعه دفترچه راهنمای ثبت‌نام (دفترچه شماره ۱) در آزمون سراسری سال ۱۴۰۱ (این دفترچه همزمان با شروع ثبت‌نام از طریق پایگاه اطلاع رسانی سازمان سنجش قابل دریافت است).

۲. خرید کارت اعتباری ثبت‌نام از پایگاه اطلاع رسانی سازمان سنجش.

۳. مراجعه به سامانه جمع‌آوری اطلاعات و سوابق تحصیلی متقاضیان آزمون سراسری ورود به دانشگاه‌ها به نشانی: http://dipcode.medu.ir یا https://sahat.medu.ir برای دریافت کدهای سوابق تحصیلی ذیل:

– کد سوابق تحصیلی دارندگان دیپلم نظام آموزشی جدید (۳-۳-۶).

یادآوری مهم: این دسته از متقاضیان قبلاً باید طبق اعلام مدارس محل تحصیل با مراجعه به سامانه فوق کد سوابق تحصیلی خود را دریافت کرده و در زمان ثبت‌نام با درج کد سوابق تحصیلی در پایگاه اطلاع رسانی سازمان سنجش اطلاعات فردی خود را مشاهده کنند.

– کد سوابق تحصیلی برای دیپلمه‌های سال ۱۳۸۴ تا سال ۱۴۰۰ شاخه نظری (نظام سالی واحدی یا ترمی واحدی و همچنین نظام آموزشی جدید ۳-۳-۶) رشته‌های تحصیلی ریاضی فیزیک، علوم تجربی، ادبیات و علوم انسانی، علوم و معارف اسلامی.

– کد سوابق تحصیلی برای متقاضیان با مدرک پیش‌دانشگاهی ریاضی فیزیک، علوم تجربی، ادبیات و علوم انسانی، علوم و معارف اسلامی و هنر که مدرک دوره پیش‌دانشگاهی خود را از سال ۱۳۹۱ تا ۱۴۰۰ اخذ کرده‌اند.

تبصره ۱: دارندگان مدرک پیش‌دانشگاهی سال‌های ۱۳۹۱ تا ۱۴۰۰ در صورتی که اطلاعاتشان در بانک اطلاعاتی مرکز سنجش وزارت آموزش و پرورش وجود نداشته یا ناقص باشد، ابتدا برای تکمیل اطلاعات خود به آدرس اینترنتی: http://dipcode.medu.ir یا https://sahat.medu.ir مراجعه کنند.

در صورت تایید اطلاعات آنان از سوی آموزش و پرورش، می‌توانند تا ۱۷ بهمن ۱۴۰۰ در آزمون سراسری سال ۱۴۰۱ ثبت نام کنند.

تبصره ۲: دانش آموزان دوره نظری سال آخر نظام آموزشی ۳-۳-۶ که تا تاریخ ۳۱ شهریور ماه سال ۱۴۰۱ فارغ‌التحصیل می‌شوند، لازم است برای اطلاع از نحوه اقدام برای مشاهده سوابق تحصیلی به اطلاعیه پرینت کارت شرکت در آزمون در تاریخ ۳۰ خرداد ۱۴۰۱ مراجعه کنند.

۴. ثبت‌نام از طریق پایگاه اطلاع رسانی سازمان سنجش آموزش کشور در زمان مقرر (۱۰ تا ۱۷ بهمن ۱۴۰۰)

۵. پرینت کارت شرکت در آزمون بر اساس برنامه‌زمانی مندرج در دفترچه راهنمای ثبت‌نام.

۶. حضور در حوزه امتحانی تعیین شده در کارت شرکت در آزمون و پاسخ دادن به سئوالات.

ب) ثبت‌نام برای شرکت در آزمون:

دریافت دفترچه راهنمای ثبت‌نام آزمون سراسری سال ۱۴۰۱:

دفترچه راهنمای ثبت‌نام در این آزمون در پایگاه اطلاع رسانی سازمان سنجش قرار دارد.

داوطلبن لازم است برای اطلاع از شرایط عمومی و اختصاصی، مقررات وظیفه عمومی، مقررات مربوط به ضوابط ثبت‌نام اتباع غیر ایرانی و توضیحات مربوط به سهمیه ایثارگران این دفترچه راهنما را مطالعه کرده و در صورتی که دارای شرایط و ضوابط مندرج در این دفترچه هستند، می‌توانند به عنوان متقاضی در این آزمون ثبت‌نام کنند.

پرداخت هزینه خرید کارت اعتباری:

با توجه به اینکه پرداخت هزینه ثبت‌نام منحصراً به صورت اینترنتی انجام می‌شود، لازم است به وسیله کارت‌های عضو شبکه بانکی شتاب که پرداخت الکترونیکی آنها فعال است، با مراجعه به پایگاه اطلاع رسانی سازمان سنجش و پرداخت مبلغ ۷۵۰ هزار ریال (۷۵ هزار تومان) به عنوان وجه ثبت‌نام شرکت در آزمون، اطلاعات کارت اعتباری (شماره سریال ۱۲ رقمی) را دریافت کنند.

با توجه به اینکه مقرر شده است در مراحل مختلف فرآیند این آزمون، خدماتی از طریق ارسال پیام کوتاه ارائه شود، مبلغ ۱۲ هزار ریال (یک هزار و ۲۰۰ تومان) به عنوان هزینه استفاده از خدمات پیام کوتاه دریافت می‌شود.

هر متقاضی مطابق ضوابط آزمون می‌تواند در یکی از گروه‌های پنجگانه آزمایشی شامل گروه آزمایشی ۱ (علوم ریاضی و فنی)، گروه آزمایشی ۲ (علوم تجربی)، گروه آزمایشی ۳ (علوم انسانی)، گروه آزمایشی ۴ (هنر) و گروه آزمایشی ۵ (زبان‌های خارجی) شرکت کند.

چنانچه تمایل به ثبت‌نام در ۲ یا ۳ گروه آزمایشی (با توجه به توضیحات تبصره ۴ ذیل) باشید، لازم است به ازای هر گروه آزمایشی، مبلغ ۷۵۰ هزار ریال (۷۵ هزار تومان) دیگر نیز از همین طریق پرداخت و اطلاعات کارت اعتباری را دریافت کنند.

منظور از ثبت‌نام در ۲ یا ۳ گروه آزمایشی بدین صورت است که متقاضی می‌تواند علاوه بر انتخاب یکی از گروه‌های آزمایشی (علوم ریاضی و فنی یا علوم تجربی یا علوم انسانی) به عنوان گروه آزمایشی اصلی در گروه آزمایشی هنر و زبان خارجی نیز متقاضی شود؛ به عبارت دیگر، نمی‌توان به طور همزمان، در گروه‌های آزمایشی علوم ریاضی و فنی، علوم تجربی و علوم انسانی ثبت‌نام کرد.

چنانچه داوطلب علاقه‌مند به شرکت در گزینش رشته‌های تحصیلی دانشگاه پیام‌نور باشد، لازم است که نسبت به پرداخت مبلغ ۲۰۰ هزار ریال (۲۰ هزار تومان) دیگر نیز از همین طریق، اقدام و اطلاعات کارت اعتباری (شماره سریال ۱۰ رقمی) را دریافت کند.

چنانچه داوطلب علاقه‌مند به شرکت در گزینش رشته‌های تحصیلی مؤسسات آموزش عالی غیردولتی و غیرانتفاعی باشد، لازم است نسبت به پرداخت مبلغ ۲۰۰ هزار ریال (۲۰ هزار تومان) دیگر نیز از همین طریق، اقدام و اطلاعات کارت اعتباری (شماره سریال ۱۰ رقمی) را دریافت کند.

در رابطه با نحوه اعلام علاقه‌مندی به رشته‌های دانشگاه‌های فرهنگیان و تربیت دبیر شهید رجایی تهران، به اطلاع می‌رساند در صورت اخذ مجوزهای قانونی توسط وزارت آموزش و پرورش از مراجع ذیصلاح برای پذیرش دانشجو در دانشگاه‌های فوق، موضوع در مرحله انتخاب رشته‌های تحصیلی (نیمه اول مرداد ماه سال ۱۴۰۱) اطلاع‌رسانی خواهد شد.

یادآوری‌های مهم:

دارا بودن دیپلم نظام آموزشی جدید ۳-۳-۶، اعم از شاخه‌های نظری، فنی و حرفه‌ای یا کاردانش و یا اخذ دیپلم حداکثر تا تاریخ ۳۱ شهریور ۱۴۰۱، دارا بودن مدرک پیش‌دانشگاهی و یا اخذ مدرک پیش‌دانشگاهی حداکثر تا تاریخ ۳۱ شهریور ۱۴۰۱، دارا بودن دیپلم دوره چهارساله نظام قدیم و یا مدرک کاردانی (فوق دیپلم) برای متقاضیان الزامی است.

دارندگان دیپلم فنی و حرفه‌ای و کاردانش (نظام آموزشی غیر ۳-۳-۶) که فاقد مدرک پیش دانشگاهی یا کاردانی هستند حق ثبت‌نام در آزمون سراسری سال ۱۴۰۱ را ندارند و در صورت ثبت نام در آزمون به عنوان متخلف شناخته شده و برابر ضوابط با آنان برخورد خواهد شد.

در آزمون سراسری سال ۱۴۰۱ پذیرش دانشجو در رشته‌های تحصیلی: آهنگسازی، ادبیات نمایشی، ارتباط تصویری، آموزش هنر، بازیگری، طراحی پارچه، طراحی صحنه، طراحی صنعتی، طراحی لباس، عکاسی، کتابت و نگارگری، مجسمه سازی، نقاشی، نمایش عروسکی، نوازندگی موسیقی ایرانی و نوازندگی موسیقی جهانی در گروه آزمایشی هنر و همچنین در رشته‌های علوم ورزشی و آموزش تربیت بدنی به صورت متمرکز و با شرایط خاص صورت می‌پذیرد.

توضیحات لازم در این خصوص از طریق اطلاعیه‌های مربوط در زمان پرینت کارت شرکت در آزمون به اطلاع متقاضیان خواهد رسید.

براساس ضوابط، دانشجویان دوره روزانه دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی در صورتی می‌توانند در آزمون سراسری سال ۱۴۰۱ ثبت‌نام و شرکت کنند که اولاً واجد شرایط عمومی و اختصاصی مندرج در دفترچه راهنمای ثبت‌نام آزمون مذکور باشند و ثانیاً حداکثر تا تاریخ ۲۵ اسفند ۱۴۰۰ نسبت به انصراف قطعی از تحصیل اقدام کنند.

بدیهی است متقاضیان مذکور، در صورت عدم انصراف قطعی از تحصیل تا تاریخ تعیین شده، در صورت موفقیت و قبولی در آزمون، مجاز به ثبت‌نام و ادامه تحصیل در رشته قبولی جدید خود نیستند.

نکته مهم: بر اساس تبصره ۲ ماده ۱۰ آیین نامه اجرایی قانون ایجاد تسهیلات برای ورود رزمندگان و جهادگران داوطلب بسیجی به دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی مصوب ۳۰ بهمن ۱۳۶۷ هیئت وزیران، آن دسته از متقاضیانی که با استفاده از سهمیه شاهد و ایثارگر، یکبار در رشته‌های تحصیلی دوره روزانه با آزمون یا بدون آزمون (برای پذیرفته شدگان رزمنده از سال ۱۳۶۸ به بعد و برای پذیرفته شدگان سهمیه شاهد از سال ۱۳۷۶ به بعد) پذیرفته شده‌اند، اعم از اینکه از رشته قبولی انصراف داده یا در رشته قبولی ثبت‌نام کرده یا نکرده باشند، مجاز به استفاده مجدد از سهمیه مذکور در آزمون سراسری در هیچ دوره‌ای اعم از روزانه، نوبت دوم (شبانه)، غیرانتفاعی، پیام نور، شهریه پرداز، پردیس خودگردان، مجازی و دانشگاه آزاد اسلامی نخواهند بود.

به عبارت دیگر متقاضیان مشمول این ماده تحت هیچ عنوان حق استفاده مجدد از این سهمیه در تمامی دوره‌ها و همچنین دانشگاه آزاد اسلامی را ندارند.

اطلاعیه و دفترچه راهنمای ثبت نام در رشته‌هایی که در سال ۱۴۰۱ پذیرش آنها صرفاً با سوابق تحصیلی (بدون آزمون) انجام می‌شود، همزمان با اعلام نتایج رشته اولیه و انتخاب رشته‌های با آزمون در محدوده زمانی نیمه اول مردادماه سال ۱۴۰۱ در پایگاه اطلاع‌رسانی سازمان سنجش قرار خواهد گرفت.

متقاضیانی که تمایل به پذیرش در این رشته‌ها دارند نیازی به ثبت‌نام و شرکت در آزمون سراسری سال ۱۴۰۱ نخواهند داشت. این متقاضیان می‌توانند در زمان ذکر شده با مراجعه به سامانه ثبت‌نام رشته‌های صرفاً با سوابق تحصیلی در درگاه اطلاع‌رسانی این سازمان متقاضی این رشته‌ها شوند.

ج) آماده کردن مدارک و اطلاعات مورد نیاز برای ثبت‌نام:

داوطلبان پس از مطالعه دفترچه راهنما مدارک یا اطلاعات لازم مندرج در تقاضانامه ثبت‌نام، از جمله فایل عکس اسکن شده را براساس توضیحات مندرج در دفترچه آماده کنند. در صورت تمایل به ویرایش اطلاعات ثبت نامی، لازم است با وارد کردن اطلاعات درخواستی نسبت به مشاهده و ویرایش اطلاعات ثبت نامی بر اساس دستورالعمل به شرح ذیل اقدام کنند:

الف) آن دسته از متقاضیانی که مشمول سوابق تحصیلی نیستند، اجازه ویرایش همه اطلاعات ثبت‌نامی خود را دارند.

ب) آن دسته از متقاضیانی که مشمول سوابق تحصیلی هستند، اجازه ویرایش اطلاعات خود را به جز اطلاعات سوابق تحصیلی خواهند داشت.

توجه: شرایط و ضوابط ثبت‌نام و شرکت در آزمون سراسری، در دفترچه راهنمای شماره یک آزمون درج شده است و هرگونه تغییر در شرایط و ضوابط ثبت‌نام این آزمون، به صورت اطلاعیه رسمی از طریق پایگاه اطلاع‌رسانی سازمان سنجش و نشریه پیک‌سنجش و در صورت لزوم از طریق رسانه‌های گروهی اعلام خواهد شد.

د) نحوه ارسال درخواست یا ارتباط غیرحضوری با سازمان سنجش آموزش کشور

در صورت لزوم داوطلبان می‌توانند سئوال یا سئوالات خود را از طریق سامانه پاسخگویی اینترنتی این سازمان به نشانی https://request.sanjesh.org، یا در روزها و ساعات اداری با شماره تلفن ۴۲۱۶۳-۰۲۱ در میان بگذارند.

admin

ادمین محکینو

https://mahakino.com/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *